Vonku ešte kraľuje pani zima, ale mnohí z nás si už plánujú letnú dovolenku. Ľudia s hendikepom či zhoršenou mobilitou musia vziať do úvahy oveľa viac vecí, ako len cenu či atraktivitu svojho vysnívaného cestovateľského cieľa. Je pre nich dôležitá nielen finančná, ale aj architektonická dostupnosť dovolenkovej destinácie. Boli sme preto veľmi príjemne prekvapení návštevou hlavného mesta Katalánska v Španielsku – Barcelony.
Barcelona je komunitou vozičkárov aj zrakovo či inak hendikepovaných turistov považovaná za jedno z najdostupnejších a najpriateľskejších miest v Európe. A je to vidieť na prvý pohľad. Nikde inde sme na uliciach a aj v múzeách či na pláži nevideli toľko vozičkárov. Ulice sa nimi doslova hemžia a človek má pocit, že Španieli majú najviac užívateľov invalidného vozíka na svete. Nie je to samozrejme pravda 🙂 Dôvodom, prečo sú vozičkári na barcelonských uliciach viditeľní, je ich bezbariérovosť a dostupnosť.
Mesto v minulosti vyvinulo obrovské úsilie, aby odstránilo architektonické bariéry a stalo sa dostupným a priateľským aj pre ľudí so zníženou mobilitou a podporilo turizmus aj pre túto skupinu návštevníkov. Väčšina pamiatok, múzeí, kultúrnych centier, ale aj hotelov, ubytovacích zariadení a reštaurácií prispôsobila svoje prevádzky potrebám hendikepovaných turistov. V podstate všetky múzeá majú bezbariérový prístup a toalety a všetky autobusy, vrátane turistických, sú vybavené rampami na nástup a výstup. Cestovanie metrom neodporúčame, väčšina zastávok má iba schodisko a prístup je problematický. Výťahmi na všetkých zastávkach je vybavená iba trasa L2, preto jednoznačne uprednostnite jazdu autobusom alebo zapožičaným upraveným vozidlom.
Odhaduje sa, že až 20% turistov v Barcelone patrí do skupiny ľudí s hendikepom. Služby priateľské hendikepovaným návštevníkom zahŕňajú aj transfer na letisku pomocou vozidiel upravených na prepravu invalidného vozíka a transfer z letiska autobusmi s rampou, špeciálne prehliadky pamiatok so sprievodcom a samozrejme aj požičovne vybavenia na mobilitu. Ulice sú na turistických trasách bezbariérové, na chodník sa dostanete bez problémov. Treba si však trasu premyslieť, niektoré ulice sa zvažujú alebo stúpajú prudšie, väčšina je však na rovine. Vybrané mestské pláže majú vybudovaný prístup pre vozičkárov, prispôsobené sprchy aj personál, ktorí pomáha kúpajúcim sa ľuďom, ktorí vyžadujú asistenciu. Dajte si však pozor nato, že Barcelona nemá verejné toalety na uliciach – ak potrebujete využiť WC, vyhľadajte nejakú verejnú budovu alebo múzeum.
Medzi pamiatky, ktoré by ste určite nemali obísť patrí slávna Gaudího katedrála Sagrada Familia. Katedrála je nádherná nielen zvonka, ale aj zvnútra. Určite si na jej prehliadku vyhraďte aspoň dve hodiny. Oplatí sa zobrať si k lístku audiosprievodcu – pri prehliadke bez neho prídete o veľa detailov a súvislostí, ktoré boli Gaudího špecialitou. Na fasádach aj vo vnútornej stavbe a výzdobe je premyslená každá maličkosť, každá časť je venovaná inej téme, vitráže naľavo majú kvôli pohybu slnka inú farbu ako tie napravo, stĺpy sú kvôli rôznej nosnosti z odlišných druhov kameňa a podobne. Vstup je bezbariérový a vozičkár a jeho sprievodná osoba majú vstup zdarma. Odporúčame sa však registrovať vopred, pretože môže byť na daný deň vypredané či plne obsadené a nedostanete sa dnu. Katedrála ponúka možnosť získať lístky online, čo odporúčame urobiť aj mesiac či dva vopred.
Nákup či rezervácia lístkov vopred sa týka všetkých populárnych pamiatok a múzeí v Barcelone. Nenechajte sa upokojiť tým, že máte vstup zdarma, pretože aj tento môže byť už na daný deň alebo celý váš pobyt zarezervovaný. Treba si dať pozor aj nato, že na mnohých vstupenkách je presný čas, kedy sa musíte do pamiatky dostaviť, ak prídete neskôr, nemusia vás už vpustiť, pretože ide ďalšia objednaná skupina. Určite si vopred overte aj to, kam má vstup zdarma hendikepovaná osoba, kam jej sprievod a kde sa platí. Počas sviatkov je dobré si overiť aj otváracie hodiny, ktoré sa menia. Nepríjemným prekvapením pre nás bolo, že v niektorých pamiatkach prebiehala rekonštrukcia časti objektu, o čom ale nikde neinformujú a návštevník potom vidí iba časť expozície, prípadne len prázdnu budovu.
Počítajte s tým, že reštaurácie a celkovo jedlo je v Barcelone drahšie ako u nás. Oplatí sa urobiť si prieskum vopred, ak chcete navštíviť miestnu reštauráciu a odporúčame ochutnať morské plody, ktoré sú pripravované z čerstvých surovín a asi ako jediné vychádzajú cenovo lepšie ako na Slovensku. Odporúčame dať si raňajky v niektorej z miestnych pekárničiek s kávou. Lokálne sladké croissanty, praclíky či typické „churros“ s čokoládou u nás nenájdete. Milovníci slaných raňajok si vyberú zo širokej palety bohato plnených bagiet či zeleninových a mäsových kapsičiek.
Internetové stránky aj sociálne médiá ponúkajú veľa kvalitných zdrojov s aktuálnymi informáciami o službách pre ľudí s rôznorodými obmedzeniami a ich rodiny. Väčšina je okrem španielčiny a katalánčiny aj v angličtine, napríklad www.barcelona-access.com Nájdete na nej prístupné miesta pre každý typ hendikepu – parky, múzeá, zaujímavé budovy, pláže, pamätníky či miesta chránené UNESCO. Stránka informuje aj o možnostiach prepravy po meste, turistických informačných kanceláriách, prehliadkach alebo možnostiach športovať a samozrejme bezbariérových možnostiach ubytovania.
Barcelona je mesto, ktoré má hendikepovaným návštevníkom čo ponúknuť a podľa našich skúseností „šťastie praje pripraveným“. Ak ste sa rozhodli ju navštíviť, začnite plánovať a rezervovať už teraz 🙂