Zvažujete kúpu plošiny pre imobilných do rodinného domu, školy, nemocnice, knižnice, na poštu či do iných inštitúcií? Prečítajte si niekoľko pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať, aby ste sa pri výbere nepopálili.
1. Batériový pohon? Áno i nie
Batériový pohon plošiny je často uvádzaný ako najvýhodnejšie riešenie kvôli bezpečnej doprave do stanice pri výpadku elektrického prúdu. Bohužiaľ to je i posledná výhoda tohoto riešenia. Plošina na batériový pohon je vhodná najmä na prepravu jednotlivcov. Nie je vhodná napríklad do škôl, kde sa chcú prepravovať v rovnakom okamihu po schodisku viaceré imobilné osoby.
Batérie sa nestihnú dobíjať a plošina sa kvôli nedostatočnej kapacite batérií zastaví uprostred dráhy. To isté platí aj pre plošiny umiestené vonku, kde sa v zimných mesiacoch pôsobením chladu znižuje kapacita batérií.
Plošiny na batériový pohon, ako je napríklad SP-Delta a SP-Stratos, sú vhodné pre fyzické osoby do domácností, kde plošinu využíva počas dňa menej osôb. Tam, kde je vysoká frekvencia používania plošiny pre imobilných sa jednoznačne odporúča plošina so stálym prívodom elektrickej energie zo siete. Táto plošina sa nazýva SP-Omega. Výpadky elektrickej energie je možné vykrývať náhradnou batériou.
2. Pohon mimo plošinu? Získate tým priestor pre invalidný vozík naviac
SP-Omega má pohon umiestený mimo pohybujúcej sa plošiny. Vďaka tomu je plošina veľmi úzka a získate tým potrebný priestor na prepravu vozičkára. Preto je možné prepravovať vozičkára na plošine už od 85 cm šírky schodiska.
3. Nie je priestor pre zábradlie? Využite dráhu plošiny
Dráha plošiny musí byť navrhnutá tak, aby spĺňala kritériá pre zábradlie na schodisku. Ušetríte tak jedným riešením dodatočné náklady na inštaláciu zábradlia.
4. Neviditeľné napájanie plošiny
Napájanie by nemalo byť vyriešené predĺženým káblom, ktorý sa ťahá za idúcou plošinou. Je tu zvýšené riziko vyšklbnutia tohoto napájania a opotrebovania navijaku, ktorý kábel navíja. Bezpečným riešením je vedenia kábla priamo v trubke dráhy plošiny.
5. Dráha vyrobená na mieru
Plošina pre vozičkárov je produkt, ktorý bude nainštalovaný na jednom mieste niekoľko rokov. Odporúčame preto inštaláciu priamo na mieru schodiska a nerobiť pritom kompromisy so skladovými výrobkami, ktoré majú iba štandardnú škálu rozmerov. Pri výbere dráhy na mieru je možné vybrať aj zo širokého spektra príplatkovej výbavy, napríklad farbu, úchyty stĺpikov do stien alebo do schodov, a podobne. Tým môžete napríklad získať viac miesta na schodisku.
6. Prispôsobenie sa podlahy vozíku a schodisku
Podlaha plošiny je tiež jedným z prvkov, ktorý môže byť upravený na mieru a prispôsobí sa invalidnému vozíku a schodisku. Užívateľ tak dostane ďalšie potrebné centimetre naviac, aby používanie plošiny bolo ešte jednoduchšie a aby užívateľ namiesto úzkeho vozíka mohol používať svoj štandardný vozík, na ktorý je zvyknutý.
7. Stoličkový výťah alebo plošina? Vyberte si oboje
Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť alebo máte v budove obe skupiny užívateľov – horšie chodiace osoby aj vozičkárov, môžete doplniť šikmú schodiskovú plošinu o sklopnú sedačku. Tá je využívaná iba užívateľmi bez invalidného vozíka. Sklopením sedačky je plošina rovnako použiteľná ako bez nej.
8. Odborný záručný a pozáručný servis?
Dlhodobá životnosť šikmých schodiskových plošín je podporená kvalitným autorizovaným servisom, ktorý vykonávajú vyškolení servisní technici.
9. Použité materiály a povrchová úprava
Aby mohla byť plošina využívaná nielen v interiéry, ale aj v exteriéry, mala by mať dostatočne vysoké číslo medzinárodného štandardu ochrany elektrických komponentov, tzv. IP krytie. IP je odolnosť elektrických komponentov voči vniknutiu cudzieho telesa či vniknutiu kvapalín.
10. Bezpečnosť
Šikmé schodiskové plošiny musia spĺňať bezpečnostné normy. Je dôležité, aby firmy, ktoré ponúkajú tento produkt mali aj typový certifikát k tomuto výrobku. Certifikát potvrdzuje bezpečnú funkciu plošiny, ktorá býva často doplnená citlivými hranami, ktoré majú za úlohu zastaviť plošinu v prípade kontaktu s cudzím predmetom. Plošina má obmedzenú maximálnu rýchlosť až na 0,15 metrov za sekundu a je vybavená núteným ovládaním, t.j. sa pri pustení tlačidla zastaví.