Leto láka na dovolenky a výlety, preto sme sa aj my vybrali na návštevu mestečka Tulln v susednom Rakúsku, ktoré je známe po celej Európe svojimi ukážkovými ekologickými záhradami.
Záhrady prísne dodržujú princípy „prírodných záhrad“ – nepoužívajú žiadne syntetické chemické pesticídy, žiadne umelé chemické hnojivá a žiadnu rašelinu. Pestujú širokú škálu druhov vhodných pre danú lokalitu, hnoja prírodným kompostom, lákajú priateľské organizmy, ako sú hmyz či vtáky, a využívajú bioprodukty na posilňovanie a výživu rastlín tak, aby vytvorili stabilnú a zdravú záhradu.
Pýšia sa tu až 70 rôznorodými minizáhradkami, v ktorých môže návštevník obdivovať okrem iného biblickú záhradu či bavorskú pivnú záhradu, biobazén, školskú triedu v prírode, rôzne tipy balkónových záhradiek, strešné záhrady, hubovú záhradu či prírodnú lekáreň, a samozrejme klimatickú záhradu prispôsobenú dnešnej zmene teploty a suchu. Deti sa tu môžu vyblázniť na zážitkovom ihrisku s drevenými a lanovými preliezačkami a vodnými hrami ako sú rôzne vrtuľky a hrádzky, lákadlom je aj pieskový výťah.
Pri prechádzkach medzi dômyselne umiestnenými drevenými paravánmi a stromami objavíte rybníčky a nádržky, Kneippov chodník na osvieženie nôh či pohodlné hojdačky a ležadlá pre deti aj dospelých. Po celom areály sú v záhradách rozmiestnené stoly so stoličkami či lavice, na ktorých si môžete s rodinou či priateľmi urobiť piknik. A na malej pieskovej pláži na konci záhrady nájdete kryté drevené plážové sedačky severského typu, ktoré sú ako stvorené pre fotografovanie a zábavu. Naše deti zas zaujala motýlia lanovka, na ktorej sme ich vlastnoručne ťahali hore dolu.
V záhradách je vybudovaná aj 30 metrov vysoká rozhľadňa v korunách stromov, z ktorej krásne uvidíte nielen celú záhradu, ale aj široké okolie a rieku Dunaj. Na rozhľadňu vedie okrem dvoch schodísk aj výťah, takže si ju môžu vychutnať aj návštevníci na invalidnom vozíku či s iným pohybovými obmedzením, rovnako ako mamičky s kočíkmi.
Záhrady v Tullne sú celkovo prispôsobené pre imobilných návštevníkov, chodníky sú bezbariérové a v rôznych častiach záhrady sa nachádzajú aj bezbariérové toalety – na vstupe, v reštaurácii a na konci záhrady. Záhrady ponúkajú aj priamo na mieste pre tých, ktorí majú problém s dlhým státím či chodením, invalidné vozíky na bezplatné zapožičanie. Tullnské záhrady myslia na pohybovo obmedzených hostí od začiatku do konca – na bezplatnom parkovisku sú pre nich pripravené vyhradené parkovacie miesta, bezbariérová je aj reštaurácia pri umelom jazere, na ktorom strieka každú celú hodinu fontána podľa inej skladby z vážnej hudby.
Za svoju snahu urobiť záhradu čo najpriateľskejšiu hendikepovaným návštevníkom bola Záhrada Tulln vymenovaná od rakúskeho Červeného kríža za „Partnerskú prevádzku asistovaného cestovania“ a ocenená od Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko cenou „Príklad bezbariérovosti 2019“.
Nalákali sme vás? Ak áno, tak z Bratislavy do Tullnu sa najpohodlnejšie dostanete autom, cesta trvá jeden a pol hodiny. Je možné cestovať aj vlakom, v takom prípade pocestujete 2 hodiny s dvoma prestupmi.
Výlet si môžete spestriť aj návštevou samotného mestečka Tulln, ktoré je takisto prispôsobené imobilným návštevníkom. Odporúčame vám nevynechať promenádu pozdĺž rieky Dunaj, ktorá má príjemnú mikroklímu aj v týchto horúčavách.
Viac informácií o záhradách nájdete na https://diegartentulln.at/en/home a o meste Tulln na https://www.tulln.at/
Petra Ježeková, Ares spol. s r.o.
Galéria: